strona główna AM w czynie
Spotkanie
Europejskich Krajowych Sekretarzy AM

      W Bilbao (Hiszpania) w dniach 25-28 września br. odbyło się spotkanie Krajowych Sekretarzy AM z Europy. Uczestniczyłem w tym spotkaniu. Rozpoczęliśmy je Mszą Świętą.
      Kolejni delegaci przedstawili sytuację Apostolstwa Modlitwy w swoich krajach. Pablo Guerrero - koordynator duszpasterstwa w prowincji kastylijskiej w interesujący sposób omówił temat wiary i modlitwy w rodzinie.
      Następnie rozmawialiśmy o różnych problemach, a także o tym, co to jest Apostolstwo Modlitwy i jak działa. Podkreślono, że podstawowe elementy duchowości AM to elementy duchowości chrześcijańskiej w ogóle, wspólne wszystkim chrześcijanom: naśladowanie Jezusa, kapłaństwo wynikające z chrztu świętego i uczynki miłosierdzia według Serca Jezusa.
      Apostolstwo Modlitwy uczy swych członków modlić się i oddawać swe życie Bogu, a także angażować się w działalność apostolską Kościoła. Uczy otwierać się - przez modlitwę i ofiarowanie się w duchu eucharystycznym - na problemy świata, dając tym dowód, że Kościół interesuje się tymi problemami. Cechą Apostolstwa Modlitwy jest powszechność - modlimy się wspólnie z wielu chrześcijanami świata. Być członkiem AM to troszczyć się o swój rozwój duchowy i stawać się człowiekiem modlitwy.
      Do najbardziej zalecanych przez AM praktyk należą: Modlitwa codziennego ofiarowania, adoracja, modlitwa wstawiennicza w intencjach papieskich, częste uczestniczenie w Eucharystii i czytanie Pisma Świętego. Te podstawowe praktyki religijne nadają życiu chrześcijan głęboki sens, pomagają im odkryć, że każdy człowiek jest cenny w oczach Boga i każdy jest wpisany w Jego plan. Mając tego świadomość łatwiej jest przeżywać swoją więź z Jezusem w duchu ofiary i jednoczyć się z Nim. Jest to szczególnie ważne dla pogłębienia wiary dzieci i młodzieży. AM proponuje, by z życia codziennego czynić modlitwę, otwierać się na problemy innych. Sama modlitwa stanowi podstawowe działanie apostolskie i misyjne.
      Działalność Apostolstwa Modlitwy polega na:
- rozpowszechnianiu Modlitwy codziennego ofiarowanie i wyjaśnianiu intencji papieskich;
- podejmowaniu problemów społecznych - ujętych w comiesięcznych intencjach papieskich;
- tworzeniu grup parafialnych i uczeniu, jak być świadkiem Chrystusa, jak pomagać innym, także w sprawach niezwiązanych z religijnością - bo każdy chrześcijanin winien być misjonarzem;
- zachęcaniu do prostego stylu życia;
- głoszeniu konferencji w parafiach, publikowaniu artykułów, rozdawaniu folderów.
      Członkowie Apostolstwa Modlitwy świadczą o Bogu prostym stylem życia, zachęcają księży, by założyli w swych parafiach grupy AM, szukają coraz to nowych sposobów dotarcia z Ewangelią do tych, którzy nie znają Chrystusa.

  ks. Ryszard Machnik SJ